منو سایت

کرون کار چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کرون کار چیست؟

کرون کار چیست؟

کرون کار چیست؟ Cron job یک دستور در لینوکس است که برای برنامه ریزی در آینده استفاده می شود.مثلاً می توانید در مورد شغل خود برنامه ریزی کنید.

شما می توانید با استفاده از cron job به این مهم دست یابید، برای اکثر مشاغل cron برنامه ای است که این کار را به سه روش انجام می دهد:

1) فعالیتی که باید فراخوانی شود

2) دستور را بارها و بارها اجرا می کند که معمولاً در cpanel و در نهایت است

3) عوامل خارجی بسته به نوع فعالیت ها واکنش متفاوتی نشان می دهند، یعنی ممکن است بتوانید فایل ها را دستکاری کنید یا آنها را در یک پایگاه داده ذخیره کنید، اما نمی توانید داده های سرور را تغییر دهید، مانند اعلان های ایمیل ارسالی. برای ادامه با ما همراه باشید.

 

کرون کار چیست؟

کرون جاب چیست و چگونه فعال می شود؟

(جاب cron چیست؟) برای فعال سازی cron job باید یک سری مراحل را در cpanel دنبال کنیم تا cron برای ما فعال شود. اولین قدم این است که ابتدا وارد cPanel خود شوید و Cron Job را جستجو کنید یا از منوی Advanced Cron را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید ایمیلی را انتخاب کنید که می خواهید ایمیل هایی را با هدف cron output دریافت کنید.

در صورت انتخاب، لیست ایمیلی را که قبلا وارد کرده اید انتخاب کنید، در غیر این صورت، اقدام به ایجاد آن کنید. پس از انجام این مرحله، دستوراتی را که می خواهید اجرا کنید در قسمت Add new cron job مشخص کنید. فایلی را که می خواهید اجرا کنید می توانید در زمان مشخصی در انتهای صفحه یعنی دستور اجرا کنید.

cron job را فعال کنید

(کار cron چیست؟) پس از اتمام این قسمت می توانید به قسمت قبلی یعنی تنظیمات cron برگردید و از منوی لیست زمان اجرا را انتخاب کنید و دستور مورد نظر خود را انتخاب کنید و دستور مشخص خواهد شد. به موقع اجرا شد البته می توانید این زمان ها را به صورت دستی وارد کنید.

وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید روی Add New Cron Job کلیک کنید تا مراحل قبلی خود را ذخیره کنید. اکنون cron را با موفقیت فعال کرده اید و برنامه زمانی برای آن تعریف کرده اید.

کرون جاب چیست و چگونه فعال می شود؟

 

(کار cron چیست؟) اگر نیاز به زمان بندی دستورات دیگر دارید، کافی است همان مراحل را برای کار دیگر تکرار کنید. بنابراین، ما یاد گرفتیم که با استفاده از cron می توانیم یک عملیات یا کار خاص را در یک زمان خاص انجام دهیم. ما یک فایل یا یک ایمیل را برنامه ریزی می کنیم تا هر روز در یک زمان خاص، مثلاً 7 صبح، ارسال شود.

البته باید به این نکته بسیار مهم توجه کنید که این فایل ها و فرآیند فعال سازی که نشان دادیم در سیستم عامل های لینوکس انجام شده است، در سایت های ویندوزی کمی متفاوت هستند زیرا این مراحل در Schedule Tasks انجام می شود. پس باید در نظر داشته باشید که روند کار در سیستم عامل های ویندوز و لینوکس متفاوت است.

شما می توانید از این قابلیت در سرور مجازی ایران دوریس استفاده کنید.