منو سایت

مقدمه ای بر دبیان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقدمه ای بر دبیان

مقدمه ای بر دبیان: این یک نوع سیستم عامل شبیه یونیکس است که کاملاً از نرم افزار آزاد تشکیل شده است و بیشتر نرم افزارهای آن تحت مجوز عمومی عمومی گنو مجوز دارند. دبیان یکی از قدیمی ترین سیستم های لینوکس است که به دلیل پایداری بالا در بین بهترین جایگزین های سال 2018 قرار گرفته است.

سیستم های لینوکس مانند اوبونتو بر پایه دبیان هستند. دبیان شامل نرم افزار مدیریت بسته، مخازن و یک جامعه فوق العاده پویا است. به همین دلیل است که دبیان از پشتیبانی قوی برخوردار است.

دبیان در سه کانال اصلی شامل تست (در حال توسعه)، پایدار و ناپایدار ارائه می شود. کانال های پایدار دارای بالاترین امنیت و حداقل باگ های ممکن هستند و به طور مرتب به روز می شوند.

دبیان بسیار کاربر پسند و پیشرفته تر از توزیع های دیگر مانند اوبونتو، ChaletOS و Manjaro است. کار با این توزیع آسان تر از کار با توزیعی مانند جنتو است. در عین حال، پایداری آن باعث جذابیت بیشتر دبیان شده است.
توزیع دبیان مادر بسیاری از توزیع‌های لینوکس از جمله اوبونتو است. توزیع لینوکس مینت، که بسیار سبک وزن است، بر اساس توزیع اوبونتو ساخته شده است، بنابراین زیرشاخه ای از دبیان در نظر گرفته می شود.

توزیع های دبیان نیز به طور گسترده در زمینه سرورها و دسکتاپ ها استفاده می شود. دبیان یک پروژه متن باز با تاکید بر ثبات است. همچنین بزرگترین و جامع ترین منبع نرم افزار متعلق به این خانواده است.

تاریخچه دبیان

تاریخچه دبیان

پس از معرفی دبیان، به تاریخچه این سیستم می رسیم که لینوکس دبیان برای اولین بار در سال 1993 معرفی شد. این لینوکس توسط Ian Murdoch و چندین برنامه نویس داوطلب ایجاد شده است. او ایده ای برای ارائه نوعی سیستم عامل به دنیا داشت که کاملاً غیرتجاری است.

زمانی که این افراد برای نوشتن لینوکس دبیان صرف کردند مربوط به اضافه کاری و اوقات فراغت آنها بود و هیچ پولی برای برنامه نویسی دبیان دریافت نکردند.

در ابتدای کار تصور می شد که دبیان به تازگی تمام شده است و بسیاری معتقد بودند که در نهایت پروژه برچیده می شود و نتیجه ای نخواهد داشت و پروژه دبیان با شکست مواجه می شود.

اما واقعیت چیز دیگری بود و اتفاق دیگری افتاد. دبیان نه تنها متوقف نشد، بلکه به سرعت رشد کرد و در عرض یک دهه به برجسته ترین توزیع لینوکس در جهان تبدیل شد.

به جرات می توان گفت که راه اندازی دبیان بزرگترین و جامع ترین پروژه مشارکتی در جهان است که در هیچ زمان دیگری امکان وقوع آن وجود نداشت. تاکنون بیش از 120 توزیع جدید لینوکس منتشر شده است که همگی مبتنی بر دبیان هستند و این نشان دهنده قدرت بالای این سیستم عامل است.

ویژگی های دبیان

با معرفی دبیان قصد داریم شما را با ویژگی های آن آشنا کنیم. با توجه به اینکه دبیان یک پروژه متن باز محسوب می شود دست برنامه نویسان باز مانده است و به همین دلیل برنامه نویسانی که قصد دستکاری سورس توزیع و ارائه نسخه جدید را دارند از توزیع دبیان استفاده می کنند بیایید انتخاب کنیم. از جمله ویژگی های دبیان می توان به

کنترل کیفیت

پایداری بالا

تنوع نرم افزار بسیار بالا

و پشتیبانی معماری از تعداد بیشتری از پردازنده ها نسبت به سایر توزیع های لینوکس.

از مهم ترین توزیع های لینوکس وام گرفته شده از دبیان می توان به Ubuntu، SolidXK، Openbox، Knoppix، Kali و Tangle اشاره کرد.

مقدمه ای بر دبیان