منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سنتوس چیست؟ این یکی از محبوب ترین توزیع های رایگان لینوکس است

سنتوس چیست؟ این یکی از محبوب ترین توزیع های رایگان لینوکس است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سنتوس چیست؟ این یکی از محبوب ترین توزیع های رایگان لینوکس است

مقدمه ای بر لینوکس سنتوس

سیستم عامل CentOS (Community Enterprise Operating System) یکی از سیستم عامل های مورد استفاده در سرورها می باشد. CentOS یک توزیع رایگان لینوکس است که توسط جوامع پشتیبانی می شود و نیازی به پرداخت هزینه برای آن نیست. توزیع CentOS همراه با توزیع دبیان به عنوان محبوب ترین توزیع لینوکس در جهان شناخته می شود.

لوگوی st os

سیستم عامل CentOS مبتنی بر نسخه Enterprise است که به عنوان نسخه سرور توزیع لینوکس RedHat شناخته می شود. نسخه‌های CentOS که وارد بازار شدند، اساساً نسخه‌های آینه‌ای هستند که در لینوکس Red Hat Enterprise معرفی شده‌اند. در واقع، هر سری که نسخه جدیدی از لینوکس Red Hat Enterprise را منتشر می کند، پس از چند هفته یا چند ماه، نسخه مشابهی به نام CentOS را معرفی می کند. با انتخاب این توزیع پرطرفدار، نیازی به پرداخت هزینه های گزاف برای خرید محصولات سازمانی نیست.

در اکثر سازمان ها، RHEL به عنوان سرور اصلی و CentOS به عنوان یک نوع پشتیبان و سرور اضافی استفاده می شود. مشکل این خواهد بود که سازمان های دیگر نیازی به استخدام چندین مدیر سیستم ندارند و با استخدام یک مدیر سیستم که به RHEL تسلط داشته باشد، سیستم های سازمان مدیریت می شوند. از نظر معماری، این توزیع قابلیت پشتیبانی از معماری های x86، x64 و i386 و حتی PowerPC را دارد. CentOS همچنین از دسکتاپ های GNOME و KDE پشتیبانی می کند و این سیستم عامل را می توان هم به عنوان سرور و هم به عنوان ایستگاه کاری استفاده کرد.

تاریخچه CentOS

قبل از اینکه نام CentOS را روی این محصول بگذارند، با نام تجاری cAos Linux شناخته می شد. در سال 2006، دیوید پارسلی، برنامه نویس اصلی سیستم عامل تائو لینوکس، اعلام کرد که تائو لینوکس بازنشسته شده است و سپس شروع به توسعه و برنامه نویسی این سیستم عامل کرد. پس از انتشار نسخه CentOS، کاربران لینوکس Tao به سادگی با به روز رسانی YUM به CentOS به روز شدند. CentOS که از همان ابتدا به عنوان یک سیستم عامل مستقل به دنیا معرفی شد، در سال 2014 به طور رسمی همکاری خود را با Red Hat آغاز کرد. در سال 2010، این سیستم عامل بیشترین سهم را در بین تمام سرورهای استفاده کننده از سیستم عامل لینوکس داشت.

تصویری مربوط به Sanmat OS 8

مزایای CentOS